STOP Automedicaţiei!

Continuând colaborarea cu Societatea Studenţilor în Medicină din Bucureşti (SSMB) prin proiecte de educaţie sanitară, anul acesta s-au desfăşurat la Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” mai multe activităţi cu tema „STOP Automedicaţiei!”.

Obiectivele proiectului au constat în promovarea unui stil de viaţă sănătos și prevenţia comportamentelor cu risc pentru sănătate.

Studenţii reprezentanţi ai SSMB au prezentat elevilor informaţii despre următoarele subiecte:

• ce este automedicaţia;
  • care sunt principalele categorii de medicamente;
  • ce efectele poate avea excesul de antibiotice asupra organismului;
  • ce sunt suplimentele alimentare;
  • ce riscuri are consumul de opioide, anticoncepţionale, steroizi.

Informaţiile au fost prezentate de către studenţi reprezentanţi ai SSMB într-o formă accesibilă şi interactivă. Astfel, au avut loc dezbateri pe baza temelor abordate iar feedback-ul s- a realizat atât prin aplicarea unor chestionare cât şi prin discuţiile de la finalul activităţii.