“Fericirea este o tăcută delectare cu evenimente mici”

Pe data de 2 aprilie 2015 am fost onorați de vizita a 18 copii de la Casa de copii Diaconia, asezamant de care ne leaga o veche si frumosa prietenie. Desi, de-a lungul timpului am mai ajutat si alti oameni aflati in nevoie, am ramas prieteni cu acesti copii si indrumatorii lor. Cel ce inceteaza sa fie prieten probabil ca nu a fost niciodata. Este adevarat ca de la an la an au mai venit si alti copii in acest centru, iar toti au demonstrat ca au mai mult decat intelepciune, mai mult decat bogatie, și anume o inima vesela ce rade in fata grijilor.

Micutii au fost primiti la sala de sport din cadrul colegiului nostru de catre profesorii Ana Mihu si Marinel Dinu inconjurati de minunatii lor elevi ce au pregatit momente artistice si de maiestrie sportiva. Intalnirea s-a incheiat in cadrul centrului de documentare cu un program muzical pregatit cu mult drag de catre doamna profesoara de muzica Silvia Cioaba  si elevii sai talentati.Copiii au primit mici cadouri cu ocazia Sărbătorilor Pascale si au apreciat delicioasele prăjituri aduse de colegele noastre.

Om sarac nu este acela fara niciun ban, ci acela fara niciun vis!