Concursul “Micul Montator” aflat la cea de-a IV-a ediție

Concursul interjudețean “Micul montator de gips carton”, organizat de Colegiul Tehnic “Anghel Saligny”, în colaborare cu SINIAT Romania –agent economic principal si sponsor al proiectului, ajuns în acest an școlar la cea de-a IV-a ediție, a reușit an de an să dezvoltate în rândul tinerilor interesul pentru o meserie de viitor, antrenând cât mai multi elevi din liceele de profil în familiarizarea montarii sistemelor de gips carton.             Proiectul a avut ca scop principal dezvoltarea abilităților practice şi formarea deprinderilor pentru lucrul în echipă, elemente esenţiale pentru integrarea pe piața muncii. Proiectul s-a adresat cu predilectie elevilor din clasele a XI –a şi a XII-a.

Prin acest proiect elevii descopera tainele meseriei de “Montatorul de pereti si plafoane din ghips carton ” care se ocupa în principal cu stabilirea procedeului de placare, pregatirea operatiei de montare, efectuarea lucrărilor de placare la pereti, efectuarea lucrărilor de placare la tavane, finisarea rosturilor, precum şi cu întocmirea necesarului de materiale utilizate în montajul peretilor şi tavanelor din ghips carton etc.

Coordonatorul proiectului este prof. Gănescu Daniel.

Activităţile propuse si demarcate au fost urmatoarele :

– Activitatea nr.1. Atelierul SINIAT; prelucrarea gips cartonului

– Activitatea nr.2. Standul elevilor ; formarea abilitãţilor practice

– Activitatea nr.3. Noutati în domeniul sistemelor de gips carton – întâlnire cu reprezentanţii firmei de profil Siniat ;

– Activitatea nr. 4. “Micul montator ”- Concurs pe teme de gips carton

– Activitatea nr.5. Fabrica de placi de gips carton – vizita de documentare

– Activitatea nr.6. Diseminarea rezultatelor proiectului în unitãţile şcolare

Concursului “Micul Montator”s-a desfasurat in saptamana “Să ştii mai multe, să fii mai bun”, respectiv 7- 9 aprilie 2015 la Colegiul Tehnic Anghel Saligny , concurs la care au participat echipe reprezantative din 8 licee tehnologice.

Fiecare echipa reprezentativa a fost formată din câte 2 elevi selectionati la nivelul fiecarei unitati şcolare. Practic, concursul a constat dintr-o probă practică având ca temă realizarea montajului din gips carton pentru un tip de perete şi o probă scrisă tip test grilă, prin care elevii au dat dovada deprinderilor şi priceperilor dobândite în cadrul activitătilor practice dar şi a cunoştintelor teoretice asimilate, atât de necesare în cadrul unei pregatiri profesionle la un nivel tehnic cât mai ridicat.

Toti elevii au fost premiati de sponsorul concursului iar câştigatorii primelor 3 locuri au fost răsplatiti cu premii consistente constând din aparatură tehnica performanta, echipamente de protectia muncii, documentatii tehnice de specialitate.

Editia din acest an scolar a fost un succes, aspect consemnat de elevii si profesorii participanti care au apreciat seriozitatea si profesionalismul manifestat constant pe toata durata proiectului de catre organizatori cat si implicarea agentului economic – Siniat Romania.

Festivitatea de premiere şi de închidere a concursului a fost onorată de prezenta domnului primar al sectorului 3 –Robert Negoită, de reprezentanti ai Consiliului local şi al Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti , reprezentat de către inspector de specialitate – doamna ing.Gabriela Lichiardopol.

În acelaşi timp profesorii, precum si partenerii nostri din departamentul tehnic SINIAT şi-au manifestat dorinta continuării acestui proiect cu mai multe echipe de elevi implicate si din cadrul mai multor licee tehnolgice din tară.

Proiectul a fost coordonar de către prof. Daniel Gănescu.