Atelierul creativ

Proiectul Îngeri păzitori se adresează unui număr de 60 de copii orfani de unul sau ambii părinţi, cu nevoi sociale sau din familii numeroase. Scopul acestui proiect constă în integrarea socială, cu tot ceea ce implică acest aspect.

În acest sens  am prevăzut 5 tipuri de activităţi:

1. Voluntariat: implicarea acestor copii în acţiuni de voluntariat la case de bătrâni şi de copii, alături de reprezentanţi ai Crucii Roşii; activităţi în aer liber, pentru promovarea Crucii Roşii; instruire prim ajutor; organizarea unui pom de Crăciun pentru aceşti copii în cadrul centrului de documentare şi informare;

1. Activităţi sportive: organizarea de jocuri sportive de baschet, volei, fotbal pentru aceşti elevi, alături de echipele şcolii noastre formate din elevii de la clasele cu profil sportiv;

1. Activităţi de comunicare şi consiliere: întâlniri cu psihologi, specialişti în comunicare şi consiliere, profesori de limbi străine, specialişti în resurse umane în vederea consilierii elevilor implicaţi în proiect;

1. Activităţi cultural artistice: ateliere de lucru şi vizite la muzee; participarea la spectacole de teatru; vizionări de filme; participări la expoziţii, târguri de carte, dezbateri în cadrul centrului de documentare şi informare din şcoala noastră cu oameni de cultură;

1. Activităţi practice şi creative: activităţi practice în cadrul atelierelor de zidărie, gips-carton şi finisaje, urmărindu-se dezvoltarea abilităţilor practice şi punerea corectă în operă a materialelor moderne asigurate de partenerii nostri; vizite la fabrica de ciment Holcim, fabrica de gips-carton Siniat, în scopul conştientizării importanţei și siguranţei la locul de muncă şi a lucrului în echipă, înţelegerii organizării liniilor de producţie din cadrul fabricilor;  la amenajarea grădinii din curtea şcolii au participat toţi elevii implicaţi în proiect. Aceștia au plantat flori şi copaci sub îndrumarea unui profesor de la Facultatea de Horticultură; ateliere creative: design vestimentar, tricotaje, ateliere de nutriţie şi culinare, ateliere de pictură.

A fost plăcut să-i învăţ pe elevi, alături de doamna Ioana Abeaboeru şi de colegele mele, cum se ţine croşeta, cum se face lănţişorul, cum se croşetează pe dos. În cadrul atelierului au predominat fetele, dar au participat şi băieţi – pe seama lor se distra mereu cineva, însă ei erau foarte serioşi, concentraţi, demni de toată lauda. Ei au învăţat să coasă nasturi şi să decoreze broşe. Eleva Cristina Marinescu din clasa a IX a A, ceva mai experimentată decât ceilalţi elevi,  s-a axat pe tricotat bentiţe, căciuli, fulare şi poşete. Mărţişoare, broşe, cercei, coliere, brăţări, ca de altfel orice alt cadou migălit în acest fel, va fi întotdeauna unul de suflet şi durabil”, a precizat doamna Ing. Ioana Zlătoianu.